Haber Ege

ABD ve Çin ile 53 milyar dolarlık anlaşma

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD’nin enerji şirketi  

ABD ve Çin ile 53 milyar dolarlık anlaşma
07 Mayıs 2019 - 20:37

Abdulmehdi, başkent Bağdat’ta düzenlediği haftalık basın  toplantısında, ABD ve Çin şirketleriyle imzalanacak mega proje anlaşması hakkında  açıklamalarda bulundu.  Irak’ın yakında ExxonMobil ve PetroChina ile 53 milyar dolarlık petrol  anlaşması imzalayacağını belirten Abdulmehdi, “(Irak) Petrol Bakanlığı,  ExxonMobil ve PetroChina, şu anda petrol fiyatlarının düşmesi ve yükselmesi  halinde kârın nasıl bölüşüleceği konusunda odaklanmış durumdalar.” dedi.

Irak Başbakanı, anlaşmanın 30 yıllık olacağını ve bu süre zarfında 400  milyar doların üzerinde kazanç elde etmeyi planladıklarını aktardı.

Abdulmehdi, mega petrol anlaşmasında Irak’ın güneyindeki iki petrol  yatağı Nahr bin Umar ve Artavi’nin geliştirilmesiyle yataklardaki petrol üretim  kapasitesinin günlük 125 bin varilden 500 bine çıkarılmasının da yer aldığını  söyledi.

“Anlaşmanın Tahran’a yönelik yaptırımlarla alakası yok”

Gazetecilerin, “ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlardan Irak’ı  kendisiyle petrol anlaşması imzalaması karşılığında muaf tutacağı” yönündeki  iddiaları sorması üzerine Abdulmehdi, “ExxonMobil anlaşmasının ABD’nin Tahran’a  yönelik yaptırımlarıyla bir alakası yok.” ifadesini kullandı.

Washington yönetimi, nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak  çekilmesinin ardından İran’a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos 2018’de,  ikinci aşama yaptırım paketini ise 5 Kasım 2018’de devreye sokmuştu.

ABD, Türkiye ve Irak’ın da olduğu 8 ülkeye İran’a yönelik yaptırım  paketinde petrol ithalatı konusunda 180 gün muafiyet tanımıştı.

Beyaz Saray’dan 22 Nisan’da yapılan yazılı açıklamada, daha önce İran  petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceği  duyurulmuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -