Haber Ege

ABD’den Bulgaristan’a F-16 V serisi satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’a 1 milyar 673 milyon değerinde V serisi olarak  da bilinen F-16 Block 70/72 versiyonu savaş uçağı satışına onay verdi. Bulgaristan’ın F-16 savaş uçaklarının V (Viper) serisi olarak da bilinen ve en  güncel yazılımlarla donatılmış F-16/C ve D Block 70/72 serisinden 8 adet satın  alma talebinde bulunduğu kaydedildi.

ABD’den Bulgaristan’a F-16 V serisi satışına onay
07 Haziran 2019 - 9:50

ABD Dışişleri Bakanlığının Bulgaristan’a 1 milyar  673 milyon değerinde 8 F-16 Block 70/72 tipi savaş uçağı satışına onay verdiği  bildirildi. 

ABD Savunma, Güvenlik ve İş Birliği Ajansından yapılan yazılı  açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, muhtemel dış askeri satış kapsamında  Bulgaristan hükümetine tahmini 1 milyar 673 milyon dolar değerinde F-16C/D Block  70/72 serisi savaş uçağı ve destek elemanları satışına onay verdi.” ifadesi  kullanıldı.

Açıklamada, Bulgaristan’ın F-16 savaş uçaklarının V (Viper) serisi  olarak da bilinen ve en güncel yazılımlarla donatılmış F-16/C ve D Block 70/72  serisinden 8 adet satın alma talebinde bulunduğu kaydedildi.

Uçakların yanı sıra yedek motor, elektronik harp sistemleri ve  mühimmat gibi destek unsurlarının da satışa dahil olduğu belirtildi.

Ajansın açıklamasında, “Teklif edilen satış, Bulgaristan’a hava  sahasını koruma, bölgesel güvenlik ve ABD ile NATO sistemleri ile ortak  çalışabilirlik kabiliyeti sağlayacak.” ifadesine yer verildi.

Bulgaristan’ın şu anda hava sahasındaki devriyeler konusunda ABD ve  İngiltere’den destek aldığı belirtilen açıklamada, “Bulgaristan, bu F-16’ları ve  ilgili idame ve eğitim paketini alarak artık hava sahasını ve sınırlarını kendisi  savunabilecek.” ifadeleri dikkat çekti.

Açıklamada, bu satış için ek bir ABD hükümeti yüklenicisinin bu  anlaşmaya müdahil olmayıp doğrudan Lockheed Martin’in yüklenici olacağı  kaydedildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -