Haber Ege

İran Dışişleri Bakanı Zarif açıkladı: ABD’nin yaptırımlarına rağmen…

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin  yaptırımlarına rağmen İran ile Avrupa Birliği (AB) arasında petrol ticaretini  mümkün kılacak bir anlaşmanın yakında imzalanabileceğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif açıkladı: ABD’nin yaptırımlarına rağmen…
07 Mayıs 2019 - 20:37

Rusya’nın RIA haber ajansına konuşan İran Dışişleri Bakanı Zarif,  ABD’nin İran’a yönelik petrol yaptırımlarına değindi.

İran’ın ABD’nin yaptırımlarını aşabilecek kapasiteye sahip olduğunu ve  petrol satışlarına devam edeceğini belirten Zarif, “Birçok ülke İran’la ticaret  yapmaya hazır olduğunu belirtti. İran ile AB, ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına  rağmen İran petrolünün satışını ve bundan kazanç sağlamayı mümkün kılan bir  anlaşmanın eşiğinde.” dedi.

Washington yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve  Almanya arasında 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018’de tek taraflı  çekilmişti.

ABD’nin anlaşmadan çekilerek yaptırımları getirmesinin ardından Tahran  yönetimini nükleer anlaşmada tutmak isteyen AB, İran’la ticareti kolaylaştırmak  ve Avrupalı şirketleri ABD’nin yaptırımlarından korumak için INSTEX adlı ödeme  mekanizmasını devreye sokmuş ancak mekanizmanın sadece ilaç ve gıda ticaretini  kapsayacağı açıklanmıştı.

İran, nükleer anlaşmanın devamı için petrol ticaretinin de garanti  altına alınmasını istiyor.

   

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -