Haber Ege

Kanalizasyon kuyusuna düşen çocuğun cesedi bulundu

Ankara’nın Mamak ilçesindeki semt pazarında kapağı açık  bırakılan kanalizasyon kuyusuna düşen Suriyeli çocuk hayatını kaybetti.

Kanalizasyon kuyusuna düşen çocuğun cesedi bulundu
10 Temmuz 2019 - 8:16

Suriye’deki savaştan kaçarak yaklaşık 4 yıl önce Türkiye’ye gelen ve  bir süredir Yeşilbayır Mahallesi’nde yaşayan  Alşeyhhüseyin ailesi, salı günleri  Derbent Mahallesi’nde kurulan semt pazarına gitti.

Pazarın akşam saatlerinde dağılmaya başlamasıyla atık meyve ve  sebzeleri toplamak üzere dolaşmaya başlayan aile, 6 yaşındaki çocukları Salih’in  bir anda kaybolduğunu fark etti.

Çocuğunu en son gördüğü yere giden anne Hayat ve baba Hasan  Alşeyhhüseyin, sebze kasalarının hemen yanında kapağı açık bulunan bir  kanalizosyon kuyusu gördü.

Büyük bir panikle çevredekilerden yardım isteyen aile, Türkçe  bilmedikleri için uzun süre çocuklarının kuyuya düştüğünü endişesini anlatamadı.

Aile bir süre sonra Türkçe bilen Suriyeli yakınlarına haber verdi ve  çocuğun bulunması için 112 Acil Çağrı Merkezi arandı.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk  edilirken çocuğun bulunması için arama çalışması başlatıldı.

Baba polis aracına binerek anons yaptı

Yaklaşık 5 metrelik kuyuya inen itfaiye ve Ankara Su ve Kanalizasyon  İdaresi (ASKİ) ekipleri içeride çocuğun düştüğüne dair bir iz bulamadı. Kuyu  içinde metan gazı biriktiğini tespit eden ekipler bir süre sonra çalışmalarına  ara verdi.

Bu sırada diğer ekipler de ellerinde fenerlerle çevredeki ağaçlık  bölgede ve pazar yeri yakınındaki Hatip Çayı kıyısında arama çalışmasına katıldı.

Baba Hasan Alşeyhhüseyin de bir polis aracına binerek anons sistemiyle  çocuğuna seslendi.

Olay yerine dalgıç polisler çağrıldı

İlerleyen saatlerde kanalizasyon şebekesindeki atık suyun Hatip  Çayı’na aktığını belirleyen ekipler, olay yerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Sualtı  Arama Kurturma Ekibi’ni çağırdı.

Kısa sürede olay yerine gelen dalgıç polisler kanalizasyon suyunun  çaya döküldüğü Bağderesi Tren İstasyonu’nun bulunduğu noktada suya girerek arama  yaptı.

Küçük çocuğun cesedi Hatip Çayı’nda bulundu

Ellerinde fenerlerle çayın aktığı yönde ilerleyen ekipler yaklaşık 50  metre ileride Salih’in cansız bedeniyle karşılaştı.

Dalgıç polisler kucaklarına aldıkları küçük çocuğun cesedini güçlükle  çıkardı.

Bu sırada olay yerine gelen Salih’in babası ve yakınları çocuklarının  cansız bedeni görünce gözyaşlarına boğuldu.

112 Acil Servis ekipleri tarafından sedyeye konulan çocuğun cesedi  otopsi yapılmak üzere morga kaldırıldı.

Çevredeki bazı vatandaşlar pazar yerindeki kanalizasyon kuyusunun açık  bırakılmasına ve yetkililerin önlem almamasına tepki gösterdi.

Kanalizasyon kuyusunun bulunduğu alanda inceleme yapan ekipler olayla  ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -