Haber Ege

‘Katarlıların umre ziyaretinden memnuniyet duyuyoruz’

Suudi Arabistan, Katarlıların umre ziyaretinden  memnuniyet duyulduğunu ve doğrudan kayıt yaptırabilmeleri için özel bir internet  sitesinin açıldığını duyurdu.

‘Katarlıların umre ziyaretinden memnuniyet duyuyoruz’
07 Mayıs 2019 - 20:37

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,  “Suudi Arabistan, umre ziyaretinde bulunmak isteyen Katarlı kardeşlerimizin,  tahsis edilen internet sitesinde online kayıt yaptırdıktan sonra ülkeye  gelmelerinden memnuniyet duyuyor.” ifadesi kullanıldı.

Katarlıların ülkeye girişlerinin Cidde’deki Uluslararası Kral  Abdulaziz Havalimanı ve Medine’deki Uluslararası Prens Muhammed bin Abdulaziz  Havalimanı’ndan yapılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca Katar’da ikamet edenlerin de kendileri için  belirlenen internet sitesinden kayıt yaptırdıktan sonra umreye gelmelerinden  memnuniyet duyulacağı aktarıldı.

Bakanlık, bu adımın, Riyad’ın “Allah’ın evini ziyarete gelen  misafirlerine yönelik hizmet çabaları ve Müslümanların dünyanın dört bir yanından  gelişlerini kolaylaştırma ilkesinden” kaynaklandığını ifade etti.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın 5  Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik  abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.  Körfez bölgesindeki kriz nedeniyle Katarlı hacı adaylarının Suudi  Arabistan’a gelişleri konusunda bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Kral Selman bin  Abdulaziz’in talimatıyla hacı adaylarının Katar’a ait olmayan bir hava yolu  şirketi ya da kara yoluyla ülkeye gelebileceği açıklanmıştı.

Katar’daki Ulusal İnsan Hakları Komitesi, şubat ayında yaptığı  açıklamada, Suudi Arabistan’ın hac ve umre ibadetini siyasete alet ettiğini ileri  sürerek, buna karşı uluslararası mekanizmalara başvuracaklarını duyurmuştu.  Açıklamada, Suudi Arabistan’ın Katar vatandaşları ile bu ülkede ikamet edenlerin  üç yıldır hac ibadetlerini yerine getirmelerinin önüne birtakım engeller  çıkardığı belirtilmişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -